|

Poznajemy Jurę: Trzebniów i okolice

🌳 Za oknami piękna pogoda, a my przychodzimy do Was z kolejną propozycją wspólnego spędzenia czasu. 😃 Razem wyruszymy na kolejny spacer przez nieco mniej znane miejsca na Jurze. Zdobędziemy dwa szczyty – Kozubiec oraz Bukowie, z których rozpościera się piękny widok na okolicę. Po drodze będziemy mogli zobaczyć rodzime gatunki storczyków – w tym rzadkiego gnieźnika oraz przyjrzymy się bliżej florze muraw naskalnych. Poznamy też sporo ciekawostek o występujących w tym rejonie ptakach. 😉
🔥 Spacer zakończymy ogniskiem i quizem. Punkt ogniskowy znajduje się obok miejsca, w którym zostawimy samochody, więc można zostawić jedzenie na starcie. Jak zawsze – wyżywienie i ewentualne tekstylia do siedzenia we własnym zakresie.
👉 Harmonogram spaceru 🗒️
10:45 – zbiórka na parkingu pod Kaczą Skałą w Trzebniowie.
Pinezka do miejsca zbiórki: https://maps.app.goo.gl/EqnW3TPkSn5rJJ2P9
11:00 – Początek spaceru
16:00 – Dotarcie do miejsca ogniskowego / parkingu.
20:00 (albo później) – planowane zakończenie ogniska.
🧭 Trasa:
Trasa spaceru poprowadzi nas przez charakterystyczny jurajski krajobraz. Nie zabraknie tego, co kochamy najbardziej – bukowych lasów, pięknych widoków ze szczytów ostańców czy „oddychających” ciepło sosnowych borów. Spacer zaczniemy w Trzebniowie pod Kaczą Skałą, następnie przez wzgórza Kozubiec oraz Bukowie przejdziemy pod Ostrężnik. (Nie będziemy wchodzili do rezerwatu). Dalej, wzdłuż granicy rezerwatu Parkowe ruszymy ścieżką przy jaskiniach: Wiernej oraz Wiercicy. Następnie czarnym szlakiem przez Wilczą Górę wrócimy do Trzebniowa. Cała trasa to około 10 kilometrów.
🥾 Sprzęt:
Trasa spaceru będzie zróżnicowana pod względem terenu – część drogi pokonamy asfaltem, część szlakami turystycznymi, ale wyjdziemy również poza przygotowane szlaki. Czekają na nas strome i kamieniste podejścia oraz wąskie leśne ścieżki. Z tego względu zalecamy wyposażenie się w dobre buty terenowe i długie spodnie. Ponadto przypominamy o nakryciu głowy, zapasie wody i pelerynie przeciwdeszczowej na wypadek niepogody.
ℹ️ Dodatkowe informacje:
Na trasie omijamy rezerwaty przyrody, dlatego serdecznie zapraszamy również czworonożnych towarzyszy. 🙂 Przypominamy również, że pies w lesie koniecznie musi być na smyczy, a w przypadku ras dużych lub psów, które mogą być agresywne, prosimy również o posiadanie kagańca.
⚠️ Regulamin:
1. Spacer jest propozycją wspólnego spędzenia czasu oraz zgłębiania wiedzy o przyrodzie regionu. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych i bezpłatne. Nie jesteśmy organizatorami w prawnym tego słowa znaczeniu. Nie zapewniamy wyżywienia i transportu w czasie spaceru. Nie odpowiadamy również za zgubione rzeczy i ewentualne kontuzje.
2. Spacer ma charakter terenowy. Każdy z uczestników zobowiązany jest do wyposażenia się w odpowiedni sprzęt. W szczególności odpowiednie obuwie terenowe za kostkę i dopasowaną do warunków odzież.
3. Na całej trasie grupę będą prowadzić przewodnicy PTTK. Uczestnicy spaceru są zobowiązani do stosowania się do poleceń przewodników.
4. W lesie jesteśmy gośćmi – dlatego wszyscy musimy przestrzegać obowiązujących tam zakazów i standardów zachowania.
5. Osoby niepełnoletnie i dzieci mogą brać udział w spacerze pod opieką dorosłych.
6. Przyjście na spacer jest równoznaczne z akceptacją regulaminu.
🌳 Z turystycznym pozdrowieniem,
Przewodnicy z Jury z Plecakiem
Przewodnik jurajski - Kasia

O autorze

Kasia Piekielska
Przewodniczka PTTK, leśniczka i przyrodniczka. Przemierza jurajskie lasy w poszukiwaniu ciekawostek – rzadkich gatunków roślin i grzybów. A także ciekawych historycznie miejsc.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *